דף הבית כללי
Jan
16

שימוש נכון וחכם בוויטמינים ובתוספי תזונה
16-01-2017

כללי / 0תגובות

לא פעם אנחנו שומעים על ויטמין או תוסף צמחי מסוים שיכול לרפא מצב כרוני או לשפר באופן דרסטי את איכות חיינו. יחד עם זאת, המידע הרב אודות תוספי התזונה עלול להיות לא ברור ומבלבל. קשה לדעת אילו תוספי תזונה אכן מציעים יתרונות בריאותיים ממשיים ואילו סתם מבטיחים הבטחות שווא, או גרוע מכך, מסכנים ומזיקים לבריאות שלנו.

לדוגמה, אם נחפש בגוגל מידע על תוספי תזונה לספורטאים, נקבל מאות מוצרים שנועדו לעזור לנו להיות חזקים, מהירים או שריריים יותר. אבל מה אם מטרות אלה הן לא בדיוק המטרות שלנו? אנחנו בסך הכול רוצים לקדם את הבריאות הכללית והכושר ומחפשים משהו שיאפשר למקסם את האימונים שלנו. אחרי הכול, לא כל אחד מחבב חדרי הכושר בפרט או כושר גופני בכלל.

אם נלמד ונדע יותר על ויטמינים ותוספי תזונה, נוכל לקבל החלטות נבונות יותר לגבי התוספים הנכונים לנו. לכן, נתחיל בהתחלה: קבלו כמה הגדרות בסיסיות ולאחריהן, ההמלצות לשימוש נכון.

מהם תוספי תזונה?

תוספי תזונה מוגדרים כמוצר:

• שהוא תוספת למזון שאנחנו אוכלים.

• שמכיל מרכיב תזונתי אחד או יותר (כולל ויטמינים, מינרלים, עשבי תיבול או צמחים אחרים, חומצות אמינו ועוד).

• שמגיע בצורת גלולה, כמוסה או נוזל והוא ממותג כתוסף תזונה.

מהם סוגי תוספי המזון?

ויטמינים ומינרלים. אלה סוגים של תוספי תזונה שמכילים חומרים מזינים שאמורים לסייע לגוף לתפקד באופן חלק ולשפר את בריאות הנפש.

צמחים. אלה תוספי מזון בעלי מטרה רפואית. התוספים הצמחיים תומכים בדרך כלל באזור מסוים בגוף שזקוק לריפוי כמו הכבד, העצמות או העור.

ויטמינים ומינרלים (מיקרונוטריאנטים)

מיקרונוטריאנטים (Micronutrients) הם כתשעה יסודות שמצויים בגוף בכמויות זעירות וחיוניים לתפקודו התקין. ויטמינים ומינרלים הם חומרים מזינים שמשרתים מטרה ספציפית לטובת הגוף, בדרך ייחודית. לדוגמה:

• ויטמין A תומך בראייה ובצמיחת העצמות.

• ויטמין E מחזק את המערכת החיסונית ומסייע לתיקון ה-DNA.

• מיקרונוטריאנטים יכולים להשפיע על בריאות הנפש. מחקרים הראו שמיקרונוטריאנטים במינונים מתאימים יכולים לסייע לטיפול בדיכאון, חרדה, מתח, הפרעה דו קוטבית, הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם פוסט טראומה וטראומה.

מחסור בויטמינים ובמינרלים עלול לפגוע ביכולת של הגוף לרפא ולהגן על עצמו.

שימוש נכון ונבון. נטילה של תוספי מיקרונוטריאנטים אינה מפצה על תזונה לא בריאה. הבסיס של אכילה בריאה צריך להיות תמיד — תזונה עשירה בפירות טריים, ירקות, דגנים מלאים, שומנים בריאים, דגים ומזון דל בשומנים, טיגונים וסוכרים. יחד עם זאת יש אנשים שיכולים להפיק תועלת מתוספת החומרים המזינים שמצויים בתוספי התזונה. מולטיוויטמין רגיל ותוספי מינרלים יכולים להועיל גם כהגנה טובה במקרה של חוסר תזונה מזינה במשך תקופה מסוימת.

תוספי צמחים

תוספי צמחים הם צורה אחרת של תוספות ויטמינים ומינרלים והם נחשבים כבעלי ערך מרפא. עשבי תיבול הם אחד מהתרופות העתיקות של האנושות ונמצאים בבסיסן של תרופות מודרניות רבות. תרבויות פרימיטיביות ועתיקות הסתמכו על צמחי המרפא לריפוי, כמו תרבויות עכשוויות רבות שממשיכות להשתמש בצמחים אלה לריפוי. למעשה, ארגון הבריאות העולמי מעריך כי 80% מאוכלוסיית העולם ממשיכים להשתמש באמצעי ריפוי מסורתיים אלה שרובם מופקים מצמחים.

שימוש נכון ונבון. אם אתם נוטלים תרופות אחרות, הימנעו משימוש בתוספים צמחיים מבלי לוודא קודם עם הרופא שלכם. שילוב בין תוספים צמחיים שנמכרים מעבר לדלפק לבין תרופות מרשם עלול לגרום לתופעות לוואי שליליות. עצם העובדה שהתוספת הצמחית מופקת ממקור ״טבעי״ לא אומרת שהיא לא עלולה להזיק כמו כימיקלים אחרים.

למעלה